سیلیس

یکی از ترکیبات اکسیدی موجود در پوسته زمین که فرمول شیمیایی آن SIO2 میباشد سیلیس نام دارد. سیلیس یک واژه غیر ایرانی و لاتین است که معنای آن سنگ چخماق و یا آتش زنه است. سیلیس در برابر سرما و همچنین گرما از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و درجه حرارت ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه را به راحتی تحمل میکند. سیلیس میتواند سرمای ۶۰ درجه ای را نیز به خوبی تحمل کند. همین خاصیت ها در سیلیس آن را به یک ماده پرکاربرد در همه ابعاد زندگی ما تبدیل کرده است. سیلیس با قابلیت عدم جذب میکروب باعث شده تا برای استفاده در بسته بندی صنایع غذایی مورد استفاده زیادی داشته باشد. سیلیس کاربرد های دیگری همچون تصفیه انرژی های مختلف مانند نفت و گاز، ساخت برخی قطعات خودرو مانند لاستیک و جعبه فرمان، ساخت اقلام و تجهیزات ورزشی مانند چوب اسکی و توپ تنیس،‌ ساخت شیشه برای صنعت ساختمان سازی،‌نماسازی، ساخت و تولید بلوک های ساختمانی،‌تولید پشم شیشه و همچنین ساخت کفپوش دارد. شرکت الوند سیلیس همدان از جمله شرکت های تولید کننده سیلیس است که آمادگی خود را برای ارائه و عرضه سیلیس در هر حجم و مقدار به صنایع گوناگون اعلام میدارد.

سیلیس در انواع مختلفی تولید و عرضه میشود که از انواع آن میتوان به سیلیس درجه ۱،‌ سیلیس درجه ۲ ، سیلیس درجه ۱ فوق ممتاز  و همچنین سیلیس پودری اشاره نمود. هر کدام از انواع سیلیس علاوه بر درجه های کیفی متفاوت در ساخت محصول خاصی مورد استفاده قرار میگیرند. سیلیس درجه ۱ از بهترین نوع سیلیس تهیه شده است و برای تولید انواع شیشه، لعاب کاری،‌صنایع شیمیایی،‌ فرو سیلیس و همچنین تولید پشم شیشه کاربرد دارد.

سیلیس درجه ۲ نسبت به سیلیس درجه یک از کیفیت به مراتب پایینتری برخوردار است که البته مورد مصرف خود را در صنایع و برای تولید محصولات مختلف دارد. عیار در نظر گرفته شده برای سیلیس درجه دو ۹۷ درصد میباشد. سیلیس درجه ۲ به شکل های مختلفی تولید میشود که پودری و دانه بندی میباشد. از جمله صنایعی که از سیلیس درجه ۲ برای ساخت محصولات خود استفاده میکنند میتوان به صنابع تصفیه آب،‌ سند بلاست،‌صنایع ریخته گری،‌ بتن سازی و همچنین تولید کفپوش بتنی اشاره کرد.

سیلیس درجه ۱ فوق ممتاز نیز از سایر سیلیس ها با کیفیت تر است و در بسیاری از صنایع و برای تولید محصولات گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد. سیلیس پودری که به صورت پودری شکل نیز ارائه میشود برای بهبود درجه حرارت،‌ مقاومت در برابر سایش و همچنین اکسیداسیون کردن محصولات استفاده بکار میرود.

موارد مصرف سیلیس

سیلیس یکی از مواد معدنی پر مصرف در صنعت می باشد از سیلیس  می توان در صنایع شیشه سازی ، چینی سازی ، تولید فروسیلیس ، سرامیک سازی  همچنین تولید آجر ماسه آهکی ، ریخته گری ، تولید سیلیکات و پشم شیشه اشاره نمود. سیلیس به عنوان یک ماده ی نیمه هادی در صنعت الکترونیک مورد استفاده قرار میگیرد. برای استفاده از سیلیس در هر یک صنایعی که در نامی از آنها در بالا برده شد می بایست دارای کیفیت مشخصی باشد. ترکیب شیمیایی سیلیس به گونه ای است که از ترکیب 2sio به همراه سایر اکسید های موجود در کانسار های مختلف می باشد. در صورتی که درصد این اکسید ها از حد مشخص بیشتر باشد کاربرد سیلیس در یک صنعت محدود و یا غیر ممکن میشود به همین دلیل با توجه به صنعتی که در آن فعالیت می کنید می بایست نسبت به خرید سیلیس مورد نیاز خود اقدام نمایید.

1مجموع 5 محصول
1مجموع 5 محصول
نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :